Jakie są właściwości CBG?

Jakie są właściwości CBG?

CBG czyli kannabigerol, jest jednym z wielu kannabinoidów występujących w konopiach siewnych. Choć jego stężenie w roślinie nie jest wysokie, może okazać się związkiem o istotnym znaczeniu dla naszego zdrowia. Choć słabo przebadany, kannabigerol już dziś budzi nadzieję medycyny.

CBG i jego właściwości są mniej znane, w porównaniu do pozostałych kannabinoidów. Wśród około stu pochodzących z konopi fitokanabinoidów najbardziej znanymi są oczywiście psychoaktywny THC – tetrahydrokannabinol, odpowiadający za marihuanowy „haj”. Oraz CBD, czyli kannabidiol, substancja niepsychoaktywna, antagonista THC i związek o udowodnionych zaletach prozdrowotnych.

O kannabigerolu słyszymy rzadziej. Nic w tym dziwnego, ponieważ ilości pozyskanego z roślin konopi CBG są niewysokie. Ze względu jednak na kolejne odkrywane zalety kannabigerolu, pracuje się nad wyhodowaniem roślin zawierających jego wyższe stężenie. Nie stoi to na przeszkodzie aby móc korzystać z dobrodziejstw CBG, już teraz są dostępne w sprzedaży specjalistyczne oleje CBG, które zawierają ten cenny związek.

CBG jako prekursor THC i CBD

Kannabigerol określa się czasami jako związek „macierzysty” dla innych konopnych fitokannabinoidów. Pojawia się on bowiem jako pierwszy w młodych roślinach i stanowi punkt wyjścia do syntezy pozostałych.

Kwasowa postać kannabigerolu, czyli CBGA, przekształcana jest przez enzymy do kwasowych postaci tetrahydrokannabidiolu (THCA), kannabidiolu (CBDA) oraz innych fitokannabionoidów. Stąd w młodej roślinie konopi siewnej znajdziemy więcej kannabigerolu, niż w roślinie starszej.

Dodatkowe zastosowania CBG

Odkryty przez naukę w roku 1964, kannabigerol, w przeciwieństwie do THC, a podobnie jak CBD, nie wykazuje właściwości psychotycznych. Badania wskazują za to na to, iż może on stać się naszym sprzymierzeńcem w zwalczaniu tzw. chorób cywilizacyjnych, w tym – nieswoistych zapaleń jelit.

Jakie są właściwości CBG?

Schorzenia te uznaje się za nieuleczalne i stanowiące ogromny problem, ponieważ dotykają one milionów ludzi w krajach uprzemysłowionych. Od dawna podnosiły się głosy, że oto na łagodzenie zaostrzeń choroby zbawienny wpływ wywiera używanie marihuany. W roku 2013 tematem postanowiła zainteresować się grupa naukowców, którzy na obiekt badań wybrali kannabigerol.

Badanie przeprowadzono na myszach, u których sztucznie wywołano stan zapalny. Wykazało ono, iż CBG wycisza zapalenie – rekomenduje się jego użycie w dalszych badaniach, prowadzonych wśród chorych na nieswoiste zapalenia jelit.

Dobroczynne działanie CBG

Badania nad kannabigerolem trwają i każde kolejne wskazuje na jego wielki potencjał w leczeniu całego szeregu schorzeń oraz regulowaniu pracy układów narządów. Wynika to prawdopodobnie z tego, iż CBG stanowi punkt wyjścia do syntezy innych rodzajów kannabinoidów, tak więc niejako ma wszystkie ich zalety.

Poza udowodnionym w badaniu na myszach efektem przeciwzapalnym, literatura wymienia, iż kannabigerol wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Działa też stymulująco na procesy kościo- oraz neurotwórcze. A także wykazuje pozytywny wpływ na stan układu nerwowego, relaksując i łagodząc stany depresyjne oraz nerwicowe.

Wielce obiecujące są także wyniki badań wskazujących na to, iż CBG a co za tym idzie olej CBG, może okazać się skuteczne w terapii nowotworów nabłonkowych i raka sutka.

Źródła naukowe: